W sobotę 22 maja bieżącego roku w Siedlcu miały miejsce obchody upamiętniające 100 – lecie Powstań Śląskich - Bitwy w Siedlcu, w której zginęli młodzi chłopcy z okolic Bierunia i Bojszów. W uroczystości uczestniczyli:
Pan Alojzy Lysko, który co roku oddaje hołd poległym w Siedlcu Powstańcom Śląskim z I Batalionu Pszczyńskiego
Pan Bernard Bednorz – Starosta Bieruńsko-Lędziński z Zarządem
Pani Anna Kubica – Przewodnicząca Rady Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego wraz z Radnymi
Pan Krystian Grzesica – Burmistrz Bierunia
Pani Krystyna Wróbel – Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Bierunia z Radnymi
Pani Agnieszka Szymula – Dyrektor Muzeum Miejskiego w Bieruniu
Pan Adam Duczmal – Wójt Gminy Bojszowy z Radnymi
Pan Aleksander Lysko - Przedstawiciel Instytutu Wojciecha Korfantego w Katowicach
Pan Stefan Szłapa – Przewodniczący Rady Powiatu Strzeleckiego
Pan Andrzej Kapica – Przewodniczący Rady Gminy Izbicko z Radnymi
Ks. Krzysztof Romański – Proboszcz Parafii Poznowice
Pan Krzysztof Ralla – lokalny znawca historii, dzięki któremu Pan Alojzy odnalazł miejsce pochówku Powstańców Śląskichz okolic Bierunia i Bojszów
Pan Piotr Smykała – miłośnik historii ziemi strzeleckiej, autor prawie wszystkich książek o gminie Izbicko
Pani Teresa Niedziela – Sołtys miejscowości Siedlec
Obchody rozpoczął swoim przemówieniem Z-ca Wójta Gminy Izbicko Grzegorz Koprek, który poprosił Pana Alojzego Lysko o poprowadzenie dalszej części uroczystości. Po bardzo wzruszających przemówieniach Pana Alojzego Lyski, Pana Krzysztofa Ralli i gości zaproszonych, proboszcz parafii Poznowice ks. Krzysztof Romański odmówił modlitwę w intencji poległych Powstańców Śląskich z I Batalionu Pszczyńskiego. Następnie wszystkie delegacje udały się pod pomnik, gdzie odsłonięto dwie tablice upamiętniające tegoroczne obchody, których fundatorem jest Starosta Bieruńsko-Lędziński. Na odsłoniętych tablicach widnieją napisy:
I. W HOŁDZIE MIESZKAŃCOM SIEDLCA ZA USZANOWANIE PAMIĘCI O NASZYCH POLEGŁYCH BRACIACH Z BIERUNIA I BOJSZÓW
Starosta Bieruńsko-Lędziński z całą społecznością w setną rocznicę wydarzeń
1921-2021
II. NIECH HISTORIA OCENI ICH CZYNY...
Krzysztof Ralla
22 maja 2021 roku
Po odsłonięciu tablic obecne na uroczystości delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod obeliskiem poległych Powstańców Śląskich z I Batalionu Pszczyńskiego.
Na szczególną uwagę zasługują słowa Pana Alojzego Lyski, który w swoim wystąpieniu tak dziękował Mieszkańcom Siedlca:
„Teraz pragniemy podziękować ludziom ze Siedlca, którzy od chwili Waszej śmierci przez długich sto lat z czcią traktowali Wasze szczątki.
Najpierw wielką wdzięczność wyrażamy śp. Klarze Morawiec, która ponad pół wieku opiekowała się Waszą mogiłą w polu. Ustawiła pamiątkowy obelisk, dała wykonać tablicę z nazwiskami i do końca życia miejsce pielęgnowała oraz śp. Krystynie Żmuda, która przez wiele lat troszczyła się o pomnik i jego otoczenie.
Dziękujemy pięciu pokoleniom Siedlczan, którzy widzieli w tej mogile tragiczny los Górnoślązaków i z szacunku dla ofiary życia tych chłopców przenieśli ich szczątki do środka wsi a w 1981 roku wznieśli ten pomnik.
Ten pomnik to nie tylko zimne kamienie – to grób, to świętość. Tak też to miejsce było zawsze traktowane przez kolejne władze lokalne, za co im również gorąco dziękujemy. Szczególne podziękowania należą się mieszkańcom miejscowości Siedlec - obecnej Radzie Sołeckiej z Panią Sołtys Teresą Niedziela na czele, Pani Gabrieli Caban, Pani Bożenie Mandok, Panu Grzegorzowi Brzezina, Panu Pawłowi Kołodziej oraz Pani Janinie Tkocz - za niezwykłą dbałość w pielęgnowaniu tego miejsca."
Zapraszamy do obejrzenia powstałego reportażu z uroczystości i galerii zdjęciowej.
Składamy gorące podziękowania Księdzu Krzysztofowi Romańskiemu za odmówienie modlitwy w intencji poległych Powstańców Śląskich, Pani Sołtys Teresie Niedziela, Radzie Sołeckiej wsi Siedlec oraz wszystkim osobom, które pomogły w przygotowaniu obchodów. DZIĘKUJEMY !!!