ROWEREM WOKÓŁ IZBICKA
Trasa nr 2: Wokół gminy Izbicko (33,0 / 41,2 km)
Krótka i bardzo łatwa trasa rekreacyjna pokazująca uroki całej gminy Izbicko – w dwóch wariantach długości. Trasa biegnie rzadko uczęszczanymi drogami gminnymi i częściowo dobrze utrzymanymi drogami leśnymi. Podczas wycieczki odwiedzimy większość wiosek wchodzących w skład gminy, a także leżący tuż za jej gminy Kamień Śląski ze słynnym Sanktuarium św. Jacka, polem golfowym i kilkoma innymi atrakcjami.
MAPA TRASY: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1HWhuqvFxZI3acNfxO-2aYi5DI9Q79A_l&usp=sharing
Ślady trasy do nawigacji GPS: IZBICKO 02 - DOOKOŁA GMINY.gpx (84,28KB)
CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE
Kościół św. Jana Chrzciciela w Izbicku
Już przed końcem XIII wieku stanął tu pierwszy, drewniany kościół. W XVII wieku. na jego miejscu powstał ceglano-kamienny obiekt, który następnie przebudowano w XIX wieku, tworząc praktycznie zupełnie nowy kościół. W środku można podziwiać pięknie rzeźbione neogotyckie ołtarze, stare obrazy olejne przedstawiające m.in. Jana Chrzciciela z Maryją i Dzieciątkiem Jezus, a także stojący w przedsionku zabytkowy krucyfiks powstały z drewna polichromowego w połowie XVIII wieku. Na zewnątrz, przy murze cmentarza stoi zabytkowa figura Jana Nepomucena, czeskiego świętego bardzo popularnego na Śląsku w XVIII i XIX wieku.
Otmice
Jedna z największych miejscowości w gminie Izbicko o bogatej i skomplikowanej historii. Tuż przed II wojną światową zbudowano tu niemieckie lotnisko wojskowe, które miało służyć działaniom wojennym. Opis tamtych wydarzeń znajdziemy na tablicy ustawionej przy ul. Orzeszkowej, niedaleko kościoła, gdzie znajdował się główny wjazd na teren lotniska. Do dziś w Otmicach zachowały się jedynie nieliczne jego pozostałości, budowane z kamienia wydobytego w pobliskim kamieniołomie. W Otmicach zachowało się także kilka starych, kamiennych domów wiejskich. Tuż obok szkoły stoi tajemnicza, stara kapliczka zwana tatarską. Pierwotnie stała w pobliskim lesie i najprawdopodobniej postawiono ją ku pamięci wojowników tatarskich poległych w XIII w. na tutejszych ziemiach. Kopuła kapliczki ma symbolizować czapkę tatarską. Wedle innych legend pod kapliczką mieli być pochowani żołnierze polegli w wojnie trzydziestoletniej albo żołnierze napoleońscy. Niedaleko kapliczki, po lewej stronie drogi do Kamienia Śląskiego zobaczyć można pięknie rzeźbione i pomalowane ule, przyozdobione dużymi „czapami” z gałęzi. Na końcu ul. Orzeszkowej powstał niedawno kameralny park. Ławki ustawione w zacienionych alejkach zachęcają do odpoczynku, zwłaszcza podczas letnich upałów.
Kamieniołomy
W gminie Izbicko i jej bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się aż trzy kamieniołomy: w Otmicach, Tarnowie Opolskim (znajdujące się w pobliżu naszej trasy) oraz w nieco oddalonym Kamionku koło Kamienia Śląskiego. Dwa ostatnie są nadal eksploatowane. Wydobywa się w nich wapienie i margle wykorzystywane w przemyśle cementowym i rolniczym. W kamieniołomie Górażdże, w Kamionku funkcjonuje ciekawa ścieżka przyrodnicza, którą w dni wolne od pracy można zwiedzać w zorganizowanych grupach, po uprzednim telefonicznym umówieniu wycieczki.
Rajsówka
Kolonia wioski Otmice powstała przy dawnych wapiennikach, na pograniczu Otmic, Tarnowa Opolskiego i Kamienia Śląskiego. Do dziś zachowało się kilka starych budynków wraz ze stacją kolejową Kamień Śląski.
Kamień Śląski
Jedna z najpiękniejszych miejscowości Opolszczyzny. Jej główną atrakcją jest pałac Odrowążów zwany również Sanktuarium św. Jacka. Piękną bryłę pałacu otacza malowniczy park z ciekawą wieżą dzwonów, stawkiem i licznym ławkami w zacienionych alejkach. Na łące w centralnej części parku często wypasane są owce. Tuż przy pałacu znajduje się sanatorium Sebastianeum. Warto również zobaczyć zabytkowy kościół św. Jacka oraz pięknie ukwiecony Plac Myśliwca ze stawkiem i fontanną pośrodku. Miłośnicy przyrody chętnie odwiedzą łąkę susłów z niewielką wieżą obserwacyjną, znajdującą się przy polnej drodze do Kamionka. Również pasjonaci różnych sportów nie będą się w Kamieniu nudzić. Funkcjonuje tu piękne krajobrazowo pole golfowe, lotnisko sportowe, tory wyścigowy Silesia Ring. Miłośnicy motocrossu chętnie odwiedzą pobliski kamieniołom w Tarnowie Opolskim graniczący od północy z Kamieniem Śląskim.
Siedlec
Kameralna i zaciszna wioska leżąca na południu gminy Izbicko. Z jej okolic roztacza się piękny widoki na Górę św. Anny. W wiosce warto zobaczyć dwie stare figury. Powstałą w 1797 r. figurę św. Floriana, którą postawiono jako wotum dziękczynne za uratowanie wioski przed całkowitym spłonięciem w groźnym pożarze. W centrum wioski z kolei stoi jeszcze starsza (1740 r.) figura św. Jana Nepomucena. Przy remizie strażackiej można zobaczyć kolejny zabytek – stary wóz strażacki. Tuż obok jest doskonałe miejsce na odpoczynek podczas rowerowej wycieczki – skwer z ławkami, placem zabaw oraz siłownią plenerową. W wiosce zachowało się również kilka starych kamiennych domów i murów.
Rezerwat przyrody Tęczynów
Piękny i wartościowy przyrodniczo obszar leśny liczący 33 ha. Leży pomiędzy Otmicami a Szymiszowem, niedaleko linii kolejowej Opole – Strzelce Opolskie. Powstał on, by chronić drzewostany buczyny niżowej i grądu subkontynentalnego z rzadkimi i chronionymi gatunkami runa leśnego. Występują tu m. in. cztery gatunki storczyków, lilia złotogłów czy miodownik melisowaty.
Stawy w Utracie
To siedem stawów rybnych położonych obok siebie i oddzielonych wąskimi groblami. Otacza je piękny las pełen starych dębów przeplatanych świerkiem i sosną. To doskonałe miejsce do obserwacji ptactwa wodnego. Występują tu m.in. łabędzie, kormorany, dzikie kaczki, perkozy, łyski i czaple. Największy ze stawów znajduje się tuż przy drodze przebiegającej przez Utratę. Pozostałe są w głębi lasu i dostęp do nich jest nieco utrudniony z powodu zakazu poruszania się po części dróg ustanowionego przez miejscowe koło wędkarskie. Północnym skrajem stawów biegnie wygodny czarny szlak rowerowy z Izbicka do Boryczy. Można też przejechać drogami na wschodnim skraju stawów, pomiędzy przysiółkiem Breguła a Ligotą Czamborową i Suchodańcem.
Kopiec kreta (dawny gródek stożkowy) nad stawami w Utracie
Położony jest przy północnych krańcach stawów utrackich, 200 m od czarnego szlaku rowerowego. To wyraźnie zarysowany, okrągły nasyp, charakterystyczny dla dawnych gródków stożkowych. Obecnie jest on pięknie porośnięty drzewami. Wokół widać zarys fosy zasilanej przez przepływającą obok rzeczkę. Podczas prowadzonych tu badań archeologicznych znaleziono liczne fragmenty naczyń ceramicznych, które pochodzą z okresu od VI do VIII wieku. Prawdopodobnie tu właśnie istniała legendarna osada piastowska Pari do 1354 r. należąca do lokalnych książąt. Tuż przy gródku jest droga wjazdowa na teren stawów w Utracie.
Pomnik przyrody – źródełko wody w Krośnicy
Znajduje się pomiędzy stawami utrackimi a Krośnicą, 300 m na północ od czarnego szlaku rowerowego. Zbudowano nad nim drewnianą budkę z tabliczką informującą iż kiedyś wykorzystywano tutejszą wodę do produkcji masła. Słynęła wówczas ze swej czystości, co nie zmieniło się do dziś. Wody głębinowe znajdujące się na terenie gminy Izbicko wciąż uważane są za jedne z najczystszych w regionie.
Krośnica
Jedna z największych miejscowości w gminie Izbicko. Pierwsze wzmianki o niej sięgają 1297 r. Od zawsze uważana była za wieś gospodarną i zamożną, a to dzięki bardzo urodzajnym glebom oraz naturalnym złożom żółtej gliny i kamienia budowlanego. Oprócz rolnictwa dobrze rozwijało się tu rzemiosło budowlane, a zwłaszcza ceglarstwo. W Krośnicy warto zobaczyć kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa z lat 30-tych XX wieku oraz stojącą obok zabytkową kapliczkę-dzwonnicę pw. Najświętszej Matki Boskiej z połowy XIX wieku. W różnych punktach wioski zobaczymy kilka innych kapliczek i starych krzyży. Ciekawostką jest też hodowla danieli, których pastwiska znajdują się na skraju wioski, przy drodze do Utraty.
Pałac w Izbicku
Pierwszy, trzykondygnacyjny pałac stanął w Izbicku w XVI wieku. Później kilkukrotnie spłonął w pożarach i za każdym razem był odbudowywany w innym stylu, aż przyjął obecną, klasycystyczną bryłę. Przy bramie wjazdowej możemy podziwiać dwa kamienne dziki, które są częścią herbu jego dawnych właścicieli - rodu Strachwitz, wielce zasłużonego dla okolicy. Do pałacu prowadzi centralna aleja, biegnąca przez 11-hektarowy park, pełen długowiecznych drzew – pomników przyrody oraz rzadkich gatunków krzewów. W jego kolistym centrum stoi niewielka fontanna ze stylowymi, kamiennymi ławami i ukwieconymi donicami wokół. Pierwotnie park miał formę ogrodu francuskiego, bujnie obsadzonego kwiatami. Kiedyś były w nim nawet dwa stawy, pomiędzy którymi wznosił się podjazd do pałacu. Dziś w pałacu jest hotel i ośrodek konferencyjny, w którym w 2011 r. obradowała Grupa Wyszehradzka. Oprócz stylowych apartamentów i sal konferencyjnych są tu dwie pięknie urządzone sale balowe, a w pałacowej piwnicy bar, 2 tory do kręgli, stoły bilardowe, sauna i jacuzzi. W lecie warto ugasić pragnienie w pięknie położonym kawiarnianym ogródku. Można też skorzystać z pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej lub kortu tenisowego.
Park w Izbicku
Najnowsza atrakcja gminy znajduje się tuż obok pałacu, przy drogach do Raszowej i do Ligoty Czamborowej. Park został zbudowany na terenie dawnego zwierzyńca pałacowego. Jego centrum stanowi malowniczy staw z ciekawym, drewnianym molem oraz obszerną wiatą z ławkami, stołami i miejscem na grilla. Ze stawu wypływa niewielka rzeczka, nad którą postawiono dwa mostki. Przy alejkach wokół parku stoją tablice edukacyjne, pokazujące jak funkcjonuje środowisko naturalne. W niedalekiej przyszłości planowane są dalsze nasadzenia roślin, które upiększą oblicze tego zakątka. Obszar parku to doskonałe miejsce na plenerową imprezę, rodzinny piknik albo odpoczynek podczas dłuższej rowerowej wycieczki.
PRZEBIEG I OPIS TRASY
IZBICKO - SUCHODANIEC
przez rezerwat Tęczynów (22,4 km)
Trasa czerwona na mapie
IZBICKO (Urząd Gminy – ul. Powstańców Śl.) – czarny szlak rowerowy – OTMICE (ul. Klonowa - Rajsówka) – stacja Kamień Śląski – czarny szlak rowerowy – KAMIEŃ ŚLĄSKI (ul. Wapienna – ul. Św. Jacka – Plac Myśliwca – ul. Bronisławy – ul. 1 Maja – Karolinka Golf Club / lotnisko) – SIEDLEC (ul. Powstańców Śląskich – ul. Cmentarna) – POZNOWICE (ul. Cmentarna – ul. Kościelna – ul. Szkolna – ul. Powstańców Śl.) – SŁAWA – rezerwat przyrody Tęczynów – OTMICE, Lwowska – SUCHODANIEC (ul. Buczka – ul. Mickiewicza).
Wycieczkę rozpoczynamy przy Urzędzie Gminy w Izbicku. Kierujemy się ul. Powstańców Śląskich (czarny szlak rowerowy) na południe, w stronę ruchliwego skrzyżowania z drogą krajową nr 46. Przejeżdżamy przez nie prosto i drogą rowerową po lewej stronie szosy gminnej docieramy do Otmic. Przejeżdżamy przez całą wioskę główną drogą. Na skrzyżowaniu przy lesie pod koniec wioski jedziemy w prawo, w kierunku Kamienia Śląskiego. Tuż za przejazdem kolejowym skręcamy w prawo w brukowaną drogę i mijamy stację kolejową Kamień Śląski. Tu czarny szlak łączy się z zielonym. Za stacją i bocznicą kolejową kończy się bruk i zaczyna droga leśna. Mijamy opuszczone budynki w lesie, za którymi skręcamy w lewo zgodnie z czarnym szlakiem rowerowym. Jedziemy ok. 1,3 km lasem, zbliżając się do krawędzi kamieniołomu w Tarnowie Opolskim. Tuż za nim wyjeżdżamy na pola i czarnym szlakiem dojeżdżamy do Kamienia Śląskiego od strony ul. Wapiennej. W Kamieniu warto zatrzymać się na dłuższy postój, bo jest tu co robić i co oglądać. Możemy nawet połączyć aktywność rowerową z grą w golfa.
Przez Kamień Śląski przejeżdżamy najpierw ul. Św. Jacka, potem w lewo, przez główny Plac Myśliwca, a tuż przed bramą Pałacu Odrowążów (Sanktuarium św. Jacka) skręcamy znów w lewo, w ul. Bronisławy. Po chwili skręcamy w prawo i jeszcze raz w lewo, kierując się w stronę parku i pola golfowego. Jedziemy cały czas prosto ok. 3,5 km wygodną drogą biegnącą pomiędzy polem golfowym z lewej, a lotniskiem sportowym z prawej. Dojeżdżamy na skraj miejscowości Siedlec i jedziemy dalej prosto ul. Cmentarną w kierunku Poznowic. Warto również wjechać do centrum wioski, by zobaczyć dwie ciekawe figury świętych pochodzące z XVIII w. W Poznowicach tuż przez murem cmentarza skręcamy w prawo, w ul. Kościelną. Mijamy lekkim łukiem kościół i skręcamy za nim w prawo w ul. Szkolną. Za zakrętem skręcamy znów w prawo, w ul. Powstańców Śląskich. Sto metrów dalej zjeżdżamy prosto z zakręcającej w prawo drogi głównej, jadąc w kierunku przysiółka Sława, oddalonego o 1 km. Mijamy niewielki zagajnik i w Sławie, na początku zabudowań skręcamy w lewo. Na skraju lasu znów skręcamy łagodnie w lewo, w ukośnie biegnącą drogę leśną. Jedziemy ok. 1,2 km, aż z lewej strony zobaczymy pole. Tu na skrzyżowaniu, skręcamy łagodnie w prawo, w kierunku północnym. W tej części lasu, po prawej stronie naszej drogi znajduje się rezerwat przyrody Tęczynów. Niecały kilometr dalej dojeżdżamy do dużego skrzyżowania leśnego. Stąd możemy pojechać na dwa sposoby. Jeśli pojedziemy w prawo, wydłużymy wycieczkę o 5,2 km, przejeżdżając po drodze przez Szymiszów-Osiedle i Suchą (trasa niebieska na mapie Google, opis poniżej). Możemy też jechać dalej prosto, zgodnie z trasą główną naszej wycieczki. Po chwili przejeżdżamy przez tory kolejowe, za którymi droga łagodnie skręca w lewo i łączy się z kolejną drogą leśną biegnącą z prawej strony. Tuż za tym skrzyżowaniem skręcamy w prawo i wyjeżdżamy na pola. Niedługo potem docieramy do przysiółka Suchodańca zwanego Lwowska, gdzie po II wojnie światowej zamieszkali przesiedleńcy z okolic Lwowa. Przejeżdżamy przez całą Lwowską, a następnie przecinamy ostrożnie ruchliwą drogę krajową nr 94, wjeżdżając na polną drogę na wprost. Po chwili skręcamy w pierwszą lub drugą drogę w prawo i wjeżdżamy do Suchodańca. Tu skręcamy w lewo na główną drogę.
IZBICKO - SUCHODANIEC
przez Suchą (27,6 km)
Trasa niebieska na mapie
IZBICKO (Urząd Gminy – ul. Powstańców Śl.) – czarny szlak rowerowy – OTMICE (ul. Klonowa - Rajsówka) – stacja Kamień Śląski – czarny szlak rowerowy – KAMIEŃ ŚLĄSKI (ul. Wapienna – ul. Św. Jacka – Plac Myśliwca – ul. Bronisławy – ul. 1 Maja – Karolinka Golf Club / lotnisko) – SIEDLEC (ul. Powstańców Śląskich – ul. Cmentarna) – POZNOWICE (ul. Cmentarna – ul. Kościelna – ul. Szkolna – ul. Powstańców Śl.) – SŁAWA – rezerwat przyrody Tęczynów – czerwony szlak rowerowy – SZYMISZÓW-OSIEDLE – droga krajowa nr 94 – SUCHA (ul. Kościelna – ul. Powstańców Śl. – SUCHODANIEC (ul. Buczka – ul. Mickiewicza).
Z Izbicka, aż do okolic rezerwatu przyrody Tęczynów jedziemy zgodnie z trasą główną wycieczki i opisem powyżej. Na dużym skrzyżowaniu leśnym w pobliżu rezerwatu i tuż przed torami kolejowymi skręcamy w prawo. Jedziemy czerwonym szlakiem rowerowym do drogi gminnej. Skręcamy w lewo, przejeżdżamy przez tory kolejowe i wjeżdżamy do Szymiszowa-Osiedla. Jedziemy cały czas główną drogą przez wioskę, by po ok. 2 km dojechać do drogi krajowej nr 94. Tu skręcamy w lewo i po chwili w prawo, wjeżdżając do Suchej. Dojeżdżamy do kościoła, za którym główna droga przez wioskę zakręca w lewo. Jedziemy dalej cały czas główną drogą, aż dotrzemy do Suchodańca, wracając na trasę główną wycieczki.
SUCHODANIEC - IZBICKO
przez stawy w Utracie (10,6 km)
Trasa czerwona na mapie
SUCHODANIEC (ul. Buczka – ul. Mickiewicza) – stawy w Utracie – BREGUŁA – czarny szlak rowerowy – UTRATA – IZBICKO (park gminny – pałac – ul. Powstańców Śląskich).
Przejeżdżamy przez Suchodaniec główną ul. Mickiewicza. Półtora kilometra za wioską wjeżdżamy do lasu wokół stawów w Utracie. Tuż za lasem dojeżdżamy do przysiółka Breguła. Zaraz za nim skręcamy w lewo i docieramy do skrzyżowania szlaków rowerowych, gdzie znów możemy pojechać na dwa sposoby. Jeśli skręcimy w prawo, na niebieski szlak rowerowy, pojedziemy przez Borycz i Krośnicę, wydłużając wycieczkę o 3 km (trasa niebieska na mapie Google, opis poniżej). Jeśli skręcimy w lewo, zgodnie z trasą główną wycieczki, pojedziemy czarnym szlakiem rowerowym przez las w Utracie, za którym oba warianty trasy się spotykają. Ok. 300 m. od skrzyżowania szlaków, czarny szlak rowerowy skręca w prawo. Kilometr dalej dojeżdżamy do skrzyżowania leśnego, niedaleko którego znajdują się dwa ciekawe miejsca. Dwieście metrów w lewo znajduje się Kopiec Kreta (dawny gródek stożkowy), a za nim wjazd na teren stawów w Utracie. Z kolei 300 m. w prawo znajduje się pomnik przyrody – źródełko wody. Jadąc dalej czarnym szlakiem ok. 2 km, docieramy do pustawej drogi gminnej, gdzie skręcamy w lewo. Mijamy Utratę i po chwili wjeżdżamy do Izbicka, kończąc wycieczkę.
SUCHODANIEC - IZBICKO
przez Borycz i Krośnicę (13,6 km)
Trasa niebieska na mapie
SUCHODANIEC (ul. Buczka – ul. Mickiewicza) – stawy w Utracie - BREGUŁA – niebieski szlak rowerowy – BORYCZ – KROŚNICA (ul. Odrodzenia – ul. Wiejska) – UTRATA – IZBICKO (park gminny – pałac – ul. Powstańców Śląskich).
Odcinek od Suchodańca do przysiółka Breguła przy stawach utrackich pokonujemy zgodnie z trasą główną i opisem powyżej. Na skrzyżowaniu szlaków rowerowych tuż za Bregułą, skręcamy w prawo, wjeżdżając na niebieski szlak rowerowy. Jadąc prosto ok. 1,5 km, docieramy do drogi gminnej łączącej Borycz (po prawej stronie) z Krośnicą (po lewej). Skręcamy w lewo, przejeżdżamy przez całą Krośnicę i tuż za wioską docieramy do skrzyżowania dróg gminnych, na którym skręcamy w lewo. Jadąc cały czas prosto, mijamy Utratę i wracamy do Izbicka, gdzie zaczynaliśmy i gdzie kończymy wycieczkę.
opis trasy, zdjęcia i mapa:
Przemysław Supernak, SuperGlob
https://pl-pl.facebook.com/superglob1/