ROWEREM WOKÓŁ IZBICKA
Trasa nr 1: Opole – Izbicko – Opole (47,2 km)
Doskonała trasa dla Opolan i odwiedzających Opole turystów, jak również dla mieszkańców Izbicka i okolic, którzy chcą odwiedzić stolicę województwa. Wiedzie przez urozmaicony teren, na którym wioski przeplatają się z łąkami i obszarami leśnymi. Rowerem z Opola do Izbicka, jak i w drugą stronę, możemy pojechać na dwa sposoby - przez Suchy Bór (19,4 km) lub dłuższą drogą przez Tarnów Opolski (27,8 km). Dzięki temu wycieczkę można skrócić lub wydłużyć, wybierając różne warianty dróg w obu kierunkach. Trasa w obu przypadkach jest łatwa i prowadzi rzadko uczęszczanymi drogami gminnymi lub dobrze utrzymanymi i oznaczonymi szlakami leśnymi i polnymi. Bez problemu pokonamy ją rowerem turystycznym czy rekreacyjnym.
MAPA TRASY: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1BCrezOg8IG7VRhQfOfWcKRwy9Xgdsu2e&usp=sharing
Ślady trasy do nawigacji GPS: IZBICKO 01 - OPOLE-IZBICKO-OPOLE.gpx (155,11KB)
CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE
Pałac w Izbicku
Pierwszy, trzykondygnacyjny pałac stanął w Izbicku w XVI wieku. Później kilkukrotnie spłonął w pożarach i za każdym razem był odbudowywany w innym stylu, aż przyjął obecną, klasycystyczną bryłę. Przy bramie wjazdowej możemy podziwiać dwa kamienne dziki, które są częścią herbu jego dawnych właścicieli - rodu Strachwitz, wielce zasłużonego dla okolicy. Do pałacu prowadzi centralna aleja, biegnąca przez 11-hektarowy park, pełen długowiecznych drzew – pomników przyrody oraz rzadkich gatunków krzewów. W jego kolistym centrum stoi niewielka fontanna ze stylowymi, kamiennymi ławami i ukwieconymi donicami wokół. Pierwotnie park miał formę ogrodu francuskiego, bujnie obsadzonego kwiatami. Kiedyś były w nim nawet dwa stawy, pomiędzy którymi wznosił się podjazd do pałacu. Dziś w pałacu jest hotel i ośrodek konferencyjny, w którym w 2011 r. obradowała Grupa Wyszehradzka. Oprócz stylowych apartamentów i sal konferencyjnych są tu dwie pięknie urządzone sale balowe, a w pałacowej piwnicy bar, 2 tory do kręgli, stoły bilardowe, sauna i jacuzzi. W lecie warto ugasić pragnienie w pięknie położonym kawiarnianym ogródku. Można też skorzystać z pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej lub kortu tenisowego.
Park w Izbicku
Najnowsza atrakcja gminy znajduje się tuż obok pałacu, przy drogach do Raszowej i do Ligoty Czamborowej. Park został zbudowany na terenie dawnego zwierzyńca pałacowego. Jego centrum stanowi malowniczy staw z ciekawym, drewnianym molem oraz obszerną wiatą z ławkami, stołami i miejscem na grilla. Ze stawu wypływa niewielka rzeczka, nad którą postawiono dwa mostki. Przy alejkach wokół parku stoją tablice edukacyjne, pokazujące jak funkcjonuje środowisko naturalne. W niedalekiej przyszłości planowane są dalsze nasadzenia roślin, które upiększą oblicze tego zakątka. Obszar parku to doskonałe miejsce na plenerową imprezę, rodzinny piknik albo odpoczynek podczas dłuższej rowerowej wycieczki.
Kościół św. Jana Chrzciciela w Izbicku
Już przed końcem XIII wieku stanął tu pierwszy, drewniany kościół. W XVII wieku na jego miejscu powstał ceglano- kamienny obiekt, który następnie przebudowano w XIX wieku, tworząc praktycznie zupełnie nowy kościół. W środku można podziwiać pięknie rzeźbione neogotyckie ołtarze, stare obrazy olejne przedstawiające m.in. Jana Chrzciciela z Maryją i Dzieciątkiem Jezus, a także stojący w przedsionku zabytkowy krucyfiks powstały z drewna polichromowego w połowie XVIII wieku. Na zewnątrz, przy murze cmentarza stoi zabytkowa figura Jana Nepomucena, czeskiego świętego bardzo popularnego na Śląsku w XVIII i XIX wieku.
Grabów
Maleńka wioska licząca zaledwie kilkanaście domów. W centrum stoi zabytkowa kapliczka. Obok rozciąga się łąką piknikowo – festynowa, przy której stoi niewielka scena. Na obrzeżach Grabowa, przy drodze Nakło-Raszowa, znajduje się malowniczy staw, nad którym funkcjonuje łowisko wędkarskie. Tuż obok przez śluzę przepływa Chrząstawa.
Otmice
Jedna z największych miejscowości w gminie Izbicko o bogatej i skomplikowanej historii. Tuż przed II wojną światową zbudowano tu niemieckie lotnisko wojskowe, które miało służyć działaniom wojennym. Opis tamtych wydarzeń znajdziemy na tablicy ustawionej przy ul. Orzeszkowej, niedaleko kościoła, gdzie znajdował się główny wjazd na teren lotniska. Do dziś w Otmicach zachowały się jedynie nieliczne jego pozostałości, budowane z kamienia wydobytego w pobliskim kamieniołomie. W Otmicach zachowało się także kilka starych, kamiennych domów wiejskich. Tuż obok szkoły stoi tajemnicza, stara kapliczka zwana tatarską. Pierwotnie stała w pobliskim lesie i najprawdopodobniej postawiono ją ku pamięci wojowników tatarskich poległych w XIII w. na tutejszych ziemiach. Kopuła kapliczki ma symbolizować czapkę tatarską. Wedle innych legend pod kapliczką mieli być pochowani żołnierze polegli w wojnie trzydziestoletniej albo żołnierze napoleońscy. Niedaleko kapliczki, po lewej stronie drogi do Kamienia Śląskiego zobaczyć można pięknie rzeźbione i pomalowane ule, przyozdobione dużymi „czapami” z gałęzi. Na końcu ul. Orzeszkowej powstał niedawno kameralny park. Ławki ustawione w zacienionych alejkach zachęcają do odpoczynku, zwłaszcza podczas letnich upałów.
Kamieniołomy
W gminie Izbicko i jej bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się aż trzy kamieniołomy: w Otmicach, Tarnowie Opolskim (znajdujące się w pobliżu naszej trasy) oraz w nieco oddalonym Kamionku koło Kamienia Śląskiego. Dwa ostatnie są nadal eksploatowane. Wydobywa się w nich wapienie i margle wykorzystywane w przemyśle cementowym i rolniczym. W kamieniołomie Górażdże, w Kamionku funkcjonuje ciekawa ścieżka przyrodnicza, którą w dni wolne od pracy można zwiedzać w zorganizowanych grupach, po uprzednim telefonicznym umówieniu wycieczki.
Rajsówka
Kolonia wioski Otmice powstała przy dawnych wapiennikach, na pograniczu Otmic, Tarnowa Opolskiego i Kamienia Śląskiego. Do dziś zachowało się kilka starych budynków wraz ze stacją kolejową Kamień Śląski.
Dawna rezydencja Pawła Ogórka w Tarnowie Opolskim
Malowniczo położone w niewielkim zagajniku budynki należały niegdyś do dawnego właściciela zakładów wapienniczych w Tarnowie Opolskim. Paweł Ogórek, mocno zasłużony dla okolicznej ludności, ufundował między innymi kamień, z którego zbudowano kościół w pobliskim Nakle.
Tężnia w Tarnowie Opolskim
Stojąca na zielonym skwerze za Urzędem Gminy, drewniana altana otoczona ławkami wznosi się nad konstrukcją pokrytą gałązkami tarniny. Spływająca po nich solanka tworzy odświeżającą mgiełkę o dużych walorach leczniczych, dzięki wysokiej zawartości biogenicznego jodu. Inhalacja szczególnie polecana jest na astmę, nadciśnienie, różnego rodzaju alergie czy infekcje. Najlepsze efekty przynosi stosowana regularnie, raz w tygodniu przez około 45-60 min. Tężnia dostępna jest bezpłatnie przez całą dobę.
Las Tarnowski / Szlak św. Jakuba
Ciekawy przyrodniczo Las Tarnowski znajduje się pomiędzy Tarnowem Opolskim a Opolem. Przez jego środek biegnie słynny, pieszy Szlak św. Jakuba prowadzący do Santiago de Compostella w Hiszpanii. Na największym skrzyżowaniu leśnym przy szlaku, stoi głaz upamiętniający miejscowego leśniczego Hugo von Ehrensteina.
Suchy Bór
Pięknie położona pośrodku lasu wioska, powstała pod koniec XVIII w. jako efekt akcji kolonizacyjnej króla Prus Fryderyka II, który chciał zasiedlić tutejsze tereny ludnością pruską. W Suchym Borze warto odwiedzić letni basen kąpielowy ze zjeżdżalnią. Tuż obok jest też popularna restauracja, w której można zjeść smaczny posiłek lub ugasić pragnienie.
Kamionka w Falmirowicach
Dawna kopalnia bazaltu. Urozmaicony, pagórkowaty teren zalany wodą, doskonały do treningu terenowej jazy na rowerze. Rosną tu ciekawe gatunki drzew. Można też spotkać wiele interesujących ptaków. Przy kamionce stoi leśniczówka, a tuż przy niej znajduje się niewielka polana, doskonała na letni piknik.
Dębie
Malownicza wioska z ciekawym architektonicznie, neobarokowym kościołem Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Na południe od wioski znajduje się jeden z najpiękniejszych odcinków tras rowerowych w okolicach Opola. Prowadzi on pomnikową aleją dębową biegnącą groblą pośród pastwisk dla krów, na wiosnę zalewanych przez pobliską Chrząstawę. Przy alei, znajdują się odrestaurowane budynki dawnego dworku, w którym obecnie mieści się prywatna rezydencja.
Muzeum Wiejskie w Raszowej
Muzeum powstało w starym, ceglanym budynku dawnej szkoły, przy głównym skrzyżowaniu w wiosce. Zgromadzono tu dawne wyposażenie domów i warsztatów, stare maszyny rolnicze, pamiątki rodzinne miejscowej ludności, fotografie i dokumenty. Wszystkie przedmioty zostały podarowane przez mieszkańców Raszowej i okolic.
PRZEBIEG I OPIS TRASY
OPOLE - IZBICKO
przez Suchy Bór (19,4 km)
OPOLE, ul. Ozimska / stacja Opole-Gosławice – LĘDZINY (ul. Ozimska – ul. Dworcowa) – SUCHY BÓR – żółty szlak rowerowy – FALMIROWICE, KAMIONKA – DĘBIE (ul. Wiejska – pomnikowa aleja dębowa – dworek – żółty szlak rowerowy) – RASZOWA (ul. Cygana – ul. Ozimska – ul. Nakielska / czerwony szlak rowerowy) – GRABÓW, (staw – ul. Wojska Polskiego – ul. Parkowa) – IZBICKO (ul. Parkowa – ul. Stawowa – park gminny).
Wycieczkę rozpoczynamy przy granicy Opola, obok stacji kolejowej Opole-Gosławice. Z centrum miasta dotrzemy tu wygodnie drogami rowerowymi wzdłuż ul. Ozimskiej. Wyjeżdżamy z Opola asfaltową drogą dla rowerów po lewej stronie drogi krajowej nr 46. Przecinamy obwodnicę miasta i docieramy do Lędzin. Tu musimy przejechać na prawą stronę drogi, by na skrzyżowaniu w centrum wioski skręcić w prawo, w ul. Dworcową. W lesie wjeżdżamy na żółty i czerwony szlak rowerowy i przejeżdżamy główną drogą przez cały Suchy Bór. Za wioską jedziemy prosto, wjeżdżając do lasu żółtym szlakiem. Jedziemy ok. 2 km do poprzecznej drogi leśnej, gdzie skręcamy w lewo, mijamy punkt odpoczynku i skręcamy od razu w prawo. Po chwili przejeżdżamy obok malowniczej polany, za którą znajduje się kamionka w Falmirowicach. Mijamy leśniczówkę, wyjeżdżamy z lasu i zgodnie z żółtym szlakiem skręcamy w lewo. Polną drogą docieramy do Dębia. Stąd możemy pojechać na dwa sposoby. Żółtym szlakiem przez centrum Dębia, skręcając potem w prawo (alternatywna trasa niebieska na mapie Google). Możemy też opuścić na chwilę żółty szlak, przejechać przez mostek na Chrząstawie i jechać na południe asfaltową drogą gminną wzdłuż rzeczki, aż kilkaset metrów dalej pojawi się droga w lewo, w którą skręcamy. Tu zaczyna się pomnikowa aleja dębowa, która po chwili prowadzi obok kamiennego dworku będącego prywatną rezydencją i kończy się na poprzecznej drodze polnej, gdzie skręcamy w prawo, wracając na żółty szlak rowerowy. Drogą gruntową, wijącą się raz w lewo, raz w prawo, jedziemy lekko pod górę i przecinamy prosto asfaltową drogę gminną przy krzyżu. Jadąc dalej, docieramy do Raszowej, gdzie skręcamy w lewo, na główną drogę przez wioskę. Tuż za kościołem, na skrzyżowaniu przed ceglanym budynkiem Muzeum Wiejskiego skręcamy w prawo, w kierunku Nakła. Czeka nas przyjemny zjazd z rozległym widokiem na Górę św. Anny w oddali. Niezbyt ruchliwą, asfaltową szosą docieramy do stawu wędkarskiego w Grabowie i tuż za nim skręcamy w lewo na polną. Gdy dojedziemy do centrum Grabowa i wjedziemy na asfalt, skręcamy w lewo, mijając zabytkową kapliczkę i łąkę z niewielką sceną plenerową. Tuż za łąką skręcamy w prawo i od razu w lewo. Jedziemy cały czas prosto i 2 km dalej wjeżdżamy do Izbicka, tuż obok pałacu. Zaraz za pałacem znajduje się nowy park gminny, w którym możemy odpocząć przed drogą powrotną.
IZBICKO – OPOLE
przez Tarnów Opolski (27,8 km)
IZBICKO (park gminny – ul. Powstańców Śląskich – ul. Gogolińska) – OTMICE (ul. Klonowa – Rajsówka / zielony szlak rowerowy) – STACJA KAMIEŃ ŚLĄSKI – zielony szlak rowerowy – TARNÓW OPOLSKI (ul. Ogórkowa – ul. Powstańców Śląskich – ul. Dworcowa – stacja kolejowa) – czerwony szlak rowerowy – KOSOROWICE (ul. Opolska – ul. Leśna / niebieski szlak rowerowy) – LAS TARNOWSKI – pomnik leśniczego – stawy w Opolu Groszowicach – OPOLE (ul. Dunikowskiego – ul. Księdza Rudzkiego – ul. Buhla – kościół w Groszowicach – ul. Jana Augustyna – kamionka Bolko – aleja spacerowa nad Odrą – MOST NA WYSPĘ BOLKO)
Z parku gminnego kierujemy się główną drogą (ul. Powstańców Śl.) do centrum Izbicka, w stronę widocznej z daleka wieży kościoła. Za kościołem mijamy Urząd Gminy i po 100 metrach dojeżdżamy do skrzyżowania z ruchliwą drogą krajową nr 94. Przecinamy ją prosto, wyjeżdżając w kierunku Otmic wygodną drogą dla rowerów wzdłuż szosy gminnej. Jedziemy odtąd czarnym szlakiem rowerowym. Przejeżdżamy przez całe Otmice drogą główną. Na skrzyżowaniu przy lesie pod koniec wioski jedziemy w prawo, w kierunku Kamienia Śląskiego. Przy szkole mijamy ciekawą, zabytkową kapliczkę „tatarską”, a kawałek dalej, po lewej stronie – pasiekę z pięknie rzeźbionymi, kolorowymi ulami. Tuż za przejazdem kolejowym skręcamy w prawo, na brukowaną drogę prowadzącą do stacji kolejowej Kamień Śląski. Obok niej stoi kilka starych domów tworzących dawną kolonię – Rajsówkę. Tu czarny szlak łączy się z zielonym, który będzie nam towarzyszył do Tarnowa Opolskiego. Za stacją i bocznicą kolejową kończy się bruk i zaczyna droga leśna. Po chwili mijamy opuszczone budynki w lesie, za którymi skręcamy w prawo, zgodnie z zielonym szlakiem rowerowym. Znów przejeżdżamy przez tory kolejowe i dojeżdżamy do ładnie położonych zabudowań dawnej rezydencji Pawła Ogórka, przedwojennego właściciela zakładów wapienniczych w Tarnowie Opolskim. Jadąc między nimi, skręcamy w lewo. Zielony szlak rowerowy wyjeżdża po chwili z lasu, by zbliżyć się do torów, a potem łagodnie odbić w prawo. Dojeżdżamy do pierwszych zabudowań Tarnowa Opolskiego i skręcamy łagodnie w lewo, w ul. Powstańców Śląskich. Dalej jedziemy prosto, wjeżdżając na główną ul. Dworcową. Za przejazdem kolejowym i stacją mijamy Urząd Gminy. Zaraz za nim stoi tężnia solankowa, warta dłuższego postoju. Wyjeżdżamy z Tarnowa drogą dla rowerów po lewej stronie szosy gminnej i jadąc teraz czerwonym szlakiem rowerowym, docieramy do Kosorowic. Na głównym skrzyżowaniu w centrum wioski skręcamy w prawo, w ul. Leśną (niebieski szlak rowerowy) i kilkaset metrów dalej wjeżdżamy do lasu. Biegnie tędy pieszy Szlak św. Jakuba, oznaczony charakterystycznymi, niebieskimi tabliczkami z żółtą muszlą. Na pierwszym rozwidleniu dróg leśnych, jedziemy łagodnie w lewo. Po chwili czeka nas długa prosta, która mija po drodze duże skrzyżowanie leśne z punktem odpoczynku, krzyżem oraz głazem upamiętniającym miejscowego leśniczego. Kilometr za nim skręcamy w pierwszą drogę w lewo i jedziemy lasem prosto kolejny kilometr. Po drodze mijamy dwa leśne skrzyżowania i na trzecim skręcamy w prawo. Kawałek dalej wyjeżdżamy z lasu i mijamy stawy w Opolu-Groszowicach. Zaczyna się przy nich wyboista ul. Dunikowskiego, którą dojeżdżamy do centrum dzielnicy Groszowice. Przecinamy prosto główną ul. Oświęcimską i jedziemy dalej ul. Księdza Rudzkiego. Droga zakręca w prawo i zmierza w kierunku kościoła. Przy kościele skręcamy w lewo, w ul. Jana Augustyna i wyjeżdżamy na pola. Jedziemy drogą z betonowych płyt, która zbliża się do Odry i mija miejskie wysypisko śmieci. Tuż za nim zjeżdżamy z asfaltowej szosy w lewo, w wąską, gruntową ścieżkę. Jedziemy nią ok. 500 m, mijając po prawej stronie niewielki stawek i docieramy do brukowanej alei spacerowej z Kamionki Bolko do centrum Opola. Tu skręcamy w lewo i jadąc cały czas piękną widokowo aleją spacerową wzdłuż Odry, po ok. 2 km docieramy do celu - mostu na Wyspę Bolko, gdzie kończymy naszą wycieczkę.
opis trasy, zdjęcia i mapa:
Przemysław Supernak, SuperGlob
https://pl-pl.facebook.com/superglob1/