Muzeum Wsi Opolskiej w bieżącym roku realizować będzie szóstą edycję Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej i Rękodzieła Artystycznego, w ramach której odbędą się dwa konkursy: XXIX Wojewódzki Konkurs Plastyki Obrzędowej Kroszonki Opolskie 2020 i IX Wojewódzki Konkurs Malowania Porcelany oraz dwie stacjonarne wystawy pokonkursowe, poświęcone tematyce zdobienia jaj wielkanocnych i malowaniu porcelany opolskiej (wraz z aplikacją dla niedowidzących i niewidomych w infokiosku), które prezentowane będą w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Jako działania wzmacniające przewidujemy przeprowadzenie darmowych – mobilnych i stacjonarnych – warsztatów dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych z zakresu zdobienia jaj wielkanocnych i malowania opolskiej porcelany. Interesującym efektem naszych działań będzie także zapewne wydawnictwo w języku Braille’a.
Celem projektu jest popularyzacja tradycyjnych elementów dziedzictwa niematerialnego w zakresie plastyki obrzędowej (unikalnej w skali kraju i Europy – wpisanej na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego w 2019 roku umiejętności wykonywania kroszonki opolskiej a także wytwory innych technik zdobienia jaj wielkanocnych: batik, oklejanki, obszywanki) oraz unikalnej umiejętności przenoszenia wzoru z kroszonki na opolską malowaną porcelanę (wpisanej na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego w 2019 roku).
Projekt ten wspiera wysiłki lokalnych społeczności na rzecz zachowania elementów krajobrazu kulturowego Opolszczyzny ze szczególnym uwzględnieniem obszarów wiejskich, zapewnia ochronę tradycji i dziedzictwa kulturowego, promuje opolską wieś i jej bogactwo kulturowe.
Zadanie jest finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i z budżetu Samorządu Województwa Opolskiego
Tekst: Bogdan Jasiński