Mobile App

Aplikacja mobilna

Na skróty

Urząd Gminy w Izbicku
47-180 Izbicko
Powstańców Śl. 12
e-mail:

tel.: 77 461 72 60
tel.: 77 461 72 21
tel.: 77 461 72 66
fax: 77 463 12 54

Badanie opinii publicznej – ankiety monitorujące funkcjonowanie administracji samorządowej

Izbicko, 28.04.2017r.

SPRAWOZDANIE

z przeprowadzonego XXIV Wojewódzkiego Konkursu Gawędziarskiego„Śląskie Beranie”- Izbicko, 28.04.2017r.

W dniu 28.04.2017r. w Zespole Szkół Gminy Izbicko Publicznej Szkole Podstawowej                           im. F.  Myśliwca w Izbicku przeprowadzono finał XXIV edycji Wojewódzkiego Konkursu Gawędziarskiego „Śląskie Beranie”. Konkurs objęty został patronatem honorowym: Marszałka Województwa Opolskiego, Opolskiego Kuratora Oświaty, Starosty Strzeleckiego i Wójta Gminy Izbicko. Patronat medialny sprawowały: Radio Opole,  Radio DOXA, Nowa Trybuna Opolska, Opolski Gość Niedzielny oraz Strzelec Opolski.

Uczestnicy konkursu wzięli udział w sześciu kategoriach gawędziarskich:

  1. występy indywidualne- przedszkola
  2. scenki rodzajowe- przedszkola
  3. występy indywidualne (monologi) - uczniowie szkół podstawowych klas I-IV
  4. występy indywidualne (monologi)- uczniowie szkół podstawowych klas V-VI
  5. scenki rodzajowe- uczniowie szkół gimnazjalnych
  6. występy indywidualne (monologi)- uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i dorośli

W Konkursie wzięło udział 184 gawędziarzy:  52 przedszkolaków z 17 przedszkoli, 78 uczniów z 10 szkół gimnazjalnych  w 10 scenkach rodzajowych,  43 uczniów z 26 szkół podstawowych oraz 11 dorosłych (z 4 szkół ponadgimnazjalnych). Do konkursu przygotowywało uczniów  68 opiekunów.

Komisja w składzie:

  1. prof. Teresa Smolińska-  Katedra Kulturoznawstwa i Folklorystyki Uniwersytetu Opolskiego
  2. dr hab. Lidia Przymuszała- językoznawca, adiunkt w Katedrze Języka Polskiego Uniwersytetu Opolskiego
  3. dr Małgorzata Iżykowska – językoznawca, pracownik Państwowego Archiwum w Opolu
  4. ks. Manfred Słaboń- ksiądz etnograf, proboszcz parafii Nawiedzenia NMP w Łączniku
  5. Anna Bannert - Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach
  6. Ryszard Lipok- wieloletni dyrektor PSP w Izbicku, pomysłodawca i twórca konkursu „Śląskie Beranie”
  7. Norbert Kleman- Stowarzyszenie Twórców  Ludowych
  8. Helga Bieniusa- nauczycielka języka polskiego, regionalistka z Żyrowej
  9. Krystian Czech- dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Kultury
  10. Lesław Janicki- wieloletni konsultant d.s. edukacji regionalnej WOM w Opolu
  11. Teresa Salbierz- Biblioteka Gminna w Izbicku
  12. Urszula Matonóg- pracownik Urzędu Gminy w Izbicku

 Po wysłuchaniu gawędziarzy oraz obejrzeniu scenek rodzajowych przyznała:

W kategorii występów indywidualnych- monologi  przedszkolaków:

I miejsce: Emilia Piela, „Bojka o czerwonym Kapturku, PP w Ujeździe Oddział w Olszowej, opiekun Anna Kwas

II miejsce ex aequo: Rafał Żyłka, „Nasz Anaberg”, PP w Lesnicy Oddział w Górze św. Anny, opiekun Magdalena Śląska; Malwina Dyga, „Legynda o kanapejach”, Oddział Przedszkolny przy PSP w kamieniu Śląskim, opiekun Sabina Thiel; Dawid Halama, „Pan Hilary”, PP w Dobrzeniu Wielkim

III miejsce ex aequo: Beata Anioł, Chwolno rzić”, „Konsek historii naszyj wsi”, PP w Błotnicy Strzeleckiej, opiekun Teresa Cichoń; Aleksandra Mróz, „Naszoł sobota”, PP w Izbicku, opiekun  Beata Polańska

W kategorii scenek rodzajowych- przedszkola:

I miejsce: PP Nr 3 w Gogolinie, „O Karliku co jeździł na mopliku”, opiekun  Gizela Sapoń

II miejsce: Przedszkole im. Aniołów Stróżów w Luboszycach, „Ło ślunskym jołdle”, opiekun Siostra Natalia- Anna Sobola

III miejsce: PP w Reńskiej Wsi, „Królewna Przyroda i siedmiu krasnoludków”, opiekun Danuta Kolasa

Wyróżnienia: Oddział Przedszkolny przy PSP w Malni, „Śląskie Niebo- czyli Ślonzołki w niebie”, opiekun danuta grobosz; PP przy ZGS w Długomiłowicach, „Czerwony kapturek” i taniec „Miotlarz”, opiekun Diana Wróbel

W kategorii scenek rodzajowych- gimnazja:

Nagroda Specjalna Konkursu (Grand Prix)- Publiczne Gimnazjum w Biadaczu, „Ołmine scywnice”- „Babcine tęsknoty”, opiekun Gabriela Dworakowska

I miejsce: Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Żędowicach, „U Haneczki i Jorgusia”, opiekun Anita Stachowska, 

II miejsce ex aequo: Publiczne Gimnazjum w Kolonowskiem, „Świniobicie”, opiekun Jerzy Kaufmann, ZSGI Publiczne Gimnazjum w Izbicku, „Kiszynie kapusty”, opiekun Aneta Kurek, Violetta Besz, Zespół Szkół w Gogolinie, „Jako to piyrwyj byoło”, opiekun Małgorzata Bekiersz

III miejsce: Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Żędowicach, „Kaj dioboł niy może…”, opiekun Jadwiga Breguła, 

W kategorii występów indywidualnych- monologów-  szkoły ponadgimnazjalne i dorośli:

I miejsce: Denis Macioszek, „Bezuch u moi lipsty Any”Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Op.

II miejsce: Maksymilian Labus, “Co by się nie zmyszyć, czyli śląskie hobby”, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Strzelcach Op.

III miejsce: Sabina Gorek, „Kronżanie kapusty i bruszynie brzytwy”, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zawadzkiem

Wyróżnienia: Adam Trojok, „Zaczynomy się asić”, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zawadzkiem, Anna Wierszak z Zębowic, „Jak się Truda na gospodarka dostała”, Adam Nowak, „Gospodarka bambra na wiosna”, Zespół Szkół w Komornie

W kategorii występów indywidualnych- monologów  uczniów  klas I-IV

I miejsce: Magdalena Labisz, „„Ta moja ołma, tyn mój ołpa”Publiczna Szkoła Podstawowa w Luboszycach, opiekun Gabriela Dworakowska

II miejsce: Katarzyna Langer, Zespół Placówek Oświatowych w Kadłubie, „Karbinadla”, opiekun Angela Szewczyk

III miejsce: Paulina Wieczorek, „Joł je Ela, Ela, co szkoły nie skończoła”, opiekun Tomasz Friedrich, Elżbieta Toth- Mazur, PSP w Izbicku

IV miejsce: Paweł Kokoszka, „Bocion”, PSP w Jaryszowie, opiekun Joanna Oromowicz

V miejsce: Emilia Buniok, „Jak to za dołwnygo piyrwyj boło”, SP w Biedrzychowicach, opiekun Gabriela Kobiałka

VI miejsce: Helena Wróbel, „Komedyje z Rusoma w naszyj familii”, PSP w Luboszycach, opiekun Zofia Wilczek, Beata Wróbel

W kategorii występów indywidualnych- monologów  uczniów  klas V-VI

I miejsce ex aequo: Laura Czech, „Ło ciotce Marii z puklikym, co ją na szwołczka wyrychtowali” opiekun Ewa Pietrek, Zespół Szkolno- Przedszkolny Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae w Raszowej; Laura Donat, „O gizdach, pierunach i inkszych przezwiskach”, PSP w Otmicach,  opiekun Marianna Gordzielik, Jolanta Lamm; Vanessa Kubiec, „O Ślązaczkach”, Zespół Szkolno- Przedszkolny w Większycach, opiekun Elżbieta Freier

II miejsce: Paweł Sowa,  Zespół Placówek Oświatowych w Kadłubie, „Jako Wam to pedzieć”, opiekun Angela Szewczyk

III  miejsce: Natalia Radziej, „Walenciak”,  Zespół Placówek Oświatowych w Kadłubie, opiekun Angela Szewczyk