Mobile App

Aplikacja mobilna

Na skróty

Urząd Gminy w Izbicku
47-180 Izbicko
Powstańców Śl. 12
e-mail:

tel.: 77 461 72 60
tel.: 77 461 72 21
tel.: 77 461 72 66
fax: 77 463 12 54

Badanie opinii publicznej – ankiety monitorujące funkcjonowanie administracji samorządowej

    W dniu dziesiątego kwietnia br. w Zespole Szkół Gminy Izbicko Publicznej Szkole Podstawowej w Izbicku odbył się  XXII  Wojewódzki Konkurs Gawędziarski „Śląskie Beranie”. W tym dniu Gmina Izbicko stała się już po raz dwudziesty drugi  „Krainą Śląskiej Gołdki”.  Wybór najlepszych Gawędziarzy z województwa był bardzo trudny. Tematyka tegorocznych  scenek całkowicie różniła się od tematów poruszanych w poprzednich latach. Wszyscy aktorzy przepięknie gawędzili, niejednokrotnie doprowadzając Jury oraz publiczność do śmiechu.

 

SPRAWOZDANIE

z przeprowadzonego XXII Wojewódzkiego Konkursu Gawędziarskiego

 „Śląskie Beranie”- Izbicko, 10.04.2015r.

W dniu 10.04.2015r. w Zespole Szkół Gminy Izbicko Publicznej Szkole Podstawowej  im. F.  Myśliwca w Izbicku przeprowadzono finał XXII edycji Wojewódzkiego Konkursu Gawędziarskiego „Śląskie Beranie”. Konkurs objęty został patronatem honorowym: Marszałka Województwa Opolskiego, Opolskiego Kuratora Oświaty, Starosty Strzeleckiego i Wójta Gminy Izbicko. Patronat medialny sprawowały: Radio Opole,  Radio DOXA, Nowa Trybuna Opolska, Opolski Gość Niedzielny oraz Strzelec Opolski.

Uczestnicy konkursu wzięli udział w czterech kategoriach gawędziarskich:

  1. scenki rodzajowe- uczniowie szkół gimnazjalnych uczniowie szkół  podstawowych
  2. występy indywidualne (monologi) - uczniowie szkół podstawowych klas I-IV
  3. występy indywidualne (monologi)- uczniowie szkół podstawowych klas V-VI
  4. występy indywidualne (monologi)- uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i dorośli

W Konkursie wzięło udział 137 gawędziarzy:  94 uczniów z 11 szkół gimnazjalnych  w 13 scenkach rodzajowych,  36 uczniów z 24 szkół podstawowych oraz 7 dorosłych (w tym z dwóch szkół ponadgimnazjalnych). Do konkursu przygotowywało uczniów  42 opiekunów.

      Komisja w składzie:

  1. prof. Teresa Smolińska-  Kierownik Katedry Kulturoznawstwa i Folklorystyki Uniwersytetu Opolskiego
  2. dr Dorota Świtała- Trybek- adiunkt w Katedrze Kulturoznawstwa i Folklorystyki Uniwersytetu Opolskiego
  3. dr Małgorzata Iżykowska- językoznawca, pracownik Państwowego Archiwum w Opolu
  4. Ryszard Lipok- wieloletni dyrektor PSP w Izbicku, pomysłodawca i twórca konkursu „Śląskie Beranie”
  5. Helga Bieniusa- regionalistka, nauczycielka j. polskiego
  6. Bogdan Jasiński- etnograf z  Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach
  7. Anna Bannert- historyk, Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach
  8. Krystian Czech- dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Kultury
  9. Teresa Salbierz- Biblioteka Gminna w Izbicku
  10. Norbert Kleman- twórca ludowy
  11. Ksiądz Manfred Słaboń-ksiądz etnograf, proboszcz parafii Nawiedzenia NMP w Łączniku
  12. Lesław Janicki- wieloletni konsultant d.s. edukacji regionalnej WOM Opole
  13. Urszula Matonóg- Urząd Gminy w Izbicku

Po wysłuchaniu gawędziarzy oraz obejrzeniu scenek rodzajowych przyznała:

W kategorii scenek rodzajowych:

I miejsce ex aequo: Publiczne Gimnazjum w Zdzieszowicach, „Mikołaj”, opiekun Alicja Kałuża, Publiczne Gimnazjum w Biadaczu, „Po ratunek do śwjyntego Rocha”, opiekun Gabriela Dworakowska.

II miejsce ex aequo: Zespół Szkolno-Gimnazjalny, „Przed Wielkanocom”, opiekun Anita Stachowska, ZSGI Publiczne Gimnazjum w Izbicku, „Jak Truda chwantof nakupiła”, opiekun Aneta Kurek, Violetta Besz

III miejsce: Publiczne Gimnazjum w Kolonowskiem, „Ślonske Beranie”, opiekun Jerzy Kaufmann

 

W kategorii występów indywidualnych- monologów  (szkoły ponadgimnazjalne i dorośli):

I miejsce: Magdalena Linkert z Luboszyc, „Umrziki się upominajum- cy zywi łu nich pamjyntajum”

II miejsce: Daria Skóra, Izbicko, “Czarodziejski napój”

III miejsce: Marcin Skóra, Izbicko, „O zbóju Madeju”

IV miejsce: Dagmara Świtała, „Czy nom sie żyje lepiyj?”

V miejsce: ex aequo: Martin Długosz- „Wszystko przez te pikle”, Paulina Krawiec, „Bojka o Janoszku”- Zespół Szkół Ogólnokształcących w Strzelcach Op.

 

W kategorii występów indywidualnych- monologów  uczniów  klas I-IV

I miejsce: Martyna Cytacka, Zespół Szkolno- Gimnazjalny w Żędowicach, „Rozprawka ło mojej ołmie”, opiekun Jolanta Baron

II miejsce: Katarzyna Langer, Zespół Placówek Oświatowych w Kadłubie, „Przonie”, opiekun Angela Szewczyk

III  miejsce: Paweł Sowa,  Zespół Placówek Oświatowych w Kadłubie, „Ryczka”, opiekun Angela Szewczyk

 

W kategorii występów indywidualnych- monologów  uczniów  klas V-VI

I miejsce: Nicole Niesmak, PSP w Otmicach, „Ło emigracji Ślonzołków do Teksasu i nie yno tam”, opiekun Marianna Gordzielik

II miejsce: Kamila Heinze, SP nr 1 w Gogolinie, „Ło śląskim stroju”, opiekun Renata Larysz

III miejsce: Adam Koźlik, Zespół Szkolno- Gimnazjalny w Żędowicach, „Co by tu zrobić, żeby zarobić i się nie narobić?”, opiekun Jadwiga Breguła

IV miejsce ex aequo: Wiktoria Urbańczyk,  Zespół Placówek Oświatowych w Kadłubie, „Razym”, opiekun Angela Szewczyk; Teresa Werner, PSP w Izbicku, „O kiszeniu kapusty, opiekun Monika Gołofit.

 

 

   W niedzielne popołudnie na terenie szkoły odbył się III Izbicki Jarmark Folklorystyczny, na którym każdy znalazł coś dla siebie. Na scenie serca słuchaczy podbijali: zespół kabaretowo-wokalny „ALE BABKI” oraz zespół śpiewu tradycyjnego z Opola „Niezłe Ziółka”. Swoje zdolności taneczne zaprezentowały zespoły: „SILESIA”- Zespół Taneczno - Wokalny z Rozmierki, Zespół Pieśni i Tańca „KOMES” – Inscenizacja „Wesele Opolskie”. Wystąpili również laureaci piątkowego konkursu „Śląskie Beranie”. W szkole i na jej terenie znajdowały się stoiska rękodzielnictwa (wikliniarstwo, ceramika)  – z Centrum Edukacji Rękodzieła z Markotowa, stoiska regionalne, wystawy prac artystów i twórców ludowych, rzemieślników, stoisk z wypiekami domowymi oraz naturalnymi wyrobami wędliniarskimi.